EKONOMİ Düzenleme Tarihi : 10 Eylül 2020 08:29 Haber Girişi : 10 Eylül 2020 08:35

ALİBEYKÖY’DE YERİNDE DÖNÜŞÜM BAŞLIYOR

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, ''Yeni yönetimi olarak “Mümkünse yerinde dönüşüm” yöntemini benimsiyoruz'' dedi.

2005-2018 yılları arasında Toplu Konut İdaresi (TOKİ) İstanbul Biriminde çeşitli görevlerde bulunan Ali Kurt, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından 7 Ağustos 2019’da KİPTAŞ Genel Müdürlüğüne atanınca şirket bilançosunu toparlamak için müzayede formülüne başvurdu:

-Müzayede yöntemiyle satmayı planladığım bazı arsalar, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde çoğunlukta olan AK Partili üyelerin oyu ile yeşil alana dönüştürüldü.

Kurt, bir taraftan Silivri’deki sosyal konut projesini hızlandırırken, diğer taraftan Alibeyköy’deki (Eyüp) bir gecekondu alanıyla ilgili dosya dikkatini çekti:

-KİPTAŞ, aslında o arsayı 31 Mart seçimlerinden önce 18 milyon liraya satıyormuş. Araya seçimler girince kalmış.

Söz konusu arsayı 18 milyon liraya almaya hazırlanan şirketin, KİPTAŞ’ta yönetimin değişmesi üzerine teklifini 19 milyon liraya çıkardığını gördü:

-Aslında biz KİPTAŞ yeni yönetimi olarak “Mümkünse yerinde dönüşüm” yöntemini benimsiyoruz. O arsadaki gecekondu sahiplerinin tapusu olmasa da onları dönüşüm parçası yapmayı düşünüyorduk.

Talipli şirketin arsanın peşini bırakmadığına tanıklık etti:

- Şirket aynı arsaya verdiği teklifi 25 milyon liraya, sonra da 33 milyon liraya çıkardı. Şirketin en son teklifi “Bir kısmı yapılacak konutlarla ödenmek üzere” 55 milyon liraya yükseldi.

Kurt, arsanın peşini bırakmayıp, sürekli teklif yükselten şirkete son kararını bildirdi:

-Biz orada “yerinde dönüşüm” yapmaya kararlıyız.

Bu arsa öyküsünü geçen gün KİPTAŞ Genel Müdürlüğüne uğradığımda Ali Kurt’tan dinledim. Kurt, söz konusu gecekondu mahallesinde yaşayan ailelere projeyi anlattıklarını belirtti:

-Aslında tapuları yok. İşgalci konumundalar. Orada oturan 195 aileye, “Burada yerinde dönüşüm yapacağız. Projeden yerinizi seçin. Yıkıma başlayacağız. Taşınma bedeli ve 2 yıl kiranızı ödemeyi garanti ediyoruz. Sonra, buradaki yeni evlerinize döneceksiniz” dedik.

121 ailenin daire seçimi yaptığını, bunlardan 63’ünün sözleşmeye imza attığını vurguladı:

- Mevcut yeri 100 metrekare olan aile, yeni binada 80 metrekarelik daireye bedel ödemeden sahip olacak. 100 metrekarede ısrar eden yüzde 20’nin bedeli için borçlanıp ödeme yapacak. En önemlisi artık tapuları olacak. Ayrıca evlerinin değeri de artacak.

Mahallede 17 Ağustos’ta ilk yıkımı yaptıklarını kaydetti:

-Ekim ayı ortasında tam yıkım için sahaya gireceğiz. Direnen olursa gerekirse sert yapacağız. Çünkü, bu projeyi oradakilerin canını kurtarmak için yapıyoruz.

Ardından şu mesajı verdi:

- Riskli yapıları yıkıyoruz diye hapse atılmamız söz konusu olursa, girer yatarız.

Kurt, TOKİ’deki deneyimiyle KİPTAŞ’ta önemli projelere imza atacak gibi görünüyor.