• yeşil vadi, iç
GENEL Haber Girişi : 21 Ağustos 2021 16:41

ALİBEYKÖYLÜ DEVRİMCİ ÖĞRETMEN MUSTAFA SARIBAŞ HAYATINI KAYBETTİ

Uzun yıllar Aliböyköy bölgesinde öğretmenlik yapan 1 Mustafa Sarıbaş hayata gözlerini yumdu.

Uzun süre Alibeyköy bölgesi'nde öğretmenlik yapan bir çok öğrenci okutan Mustafa Sarıbaş hayata gözlerini yumdu.

12 Eylül öncesinde Türkiye Komünist Partisi saflarına katılan Mustafa Sarıbaş, öğretmenlerin örgütlü mücadelesinde ön saflarda mücadele ederken, 69 yıllık yaşamının neredeyse tamamını komünist mücadeleye ve işçi sınıfına adamış emektar bir komünistti.

1951 yılında Malatya’nın Hekimhan ilçesinde doğan Mustafa Sarıbaş gençlik yıllarında sosyalizmle tanıştı. Öğretmen olduktan sonra Türkiye Öğretmenler Sendikası’na (TÖS) üye olup, öğretmen hareketindeki yerini aldı. TÖS’ün büyük eğitim boykotunu Malatya’da örgütlediği için önce açığa alındı, sonra sürgün edildi. Sürgünler Mustafa hocayı asla yıldırmadı, TÖS kapatıldıktan sonra Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (TÖB-DER)’in kuruluşunda aktif olarak yer aldı, TÖB-DER’i Anadolu kasabalarında örgütledi, şube yönetimlerinde görev üstlendi.

Öğretmen hareketinin yeniden ayağa kalkması için en ön saflarda yer aldı, ABC dergisinin çıkaranlarının başında, kamu emekçilerinin ilk sendikası olan Eğitim İş Sendikası’nın kurucuları arasında yer aldı.