GENEL Haber Girişi : 02 Ekim 2019 13:37

ÇAPA'NIN HASDAL'A TAŞINMASI GÜNDEMDE

Deprem sonrası Çapa Tıp Fakültesi'nin Hasdal'a taşınması gündeme geldi.

REKTÖR İLK DEFA ÇAPA'NIN HASDAL'A TAŞINMASINI DİLLENDİRDİ

Rektör Mahmut Ak bugün fakülte binalarıyla ilgili olarak öğrenciler ve asistanların alınmadığı bir toplantı yaptı. Çapa'da üç binada faaliyetlerin durdurulmasına karar verildi. Diş Hekimliği Fakültesi, Temel Bilimler ve Prof. Dr. Hulusi Behçet Kütüphanesi'nin depremden sonra yapılan tespitten ötürü faaliyetleri durdu. 

Diş Hekimliği Fakültesi'nin teorik kısmı pazartesiye kadar Beyazıt Kampüsü'ne, klinik kısmı ise bahara kadar Beyazıt'a taşınacak. 

Rektör Mahmut Ak TSK, Bezmiâlem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve İstanbul Üniversitesi'nin aralarında arsa paylaşımını hazırlaması durumunda Hasdal'da yerleri olduğunu söyledi. 

Böylelikle Çapa'nın Hasdal'a taşınması rektörün ağzından ilk defa dile getirilmiş oldu. 

BİNALARIN DURUMU YILLARDIR BELLİ, GÜÇLENDİRME YAPILMADI

Çapa ve Cerrahpaşa'nın hizmetinin yetersiz olduğu yıllardır konuşuluyor. Ancak binaların güçlendirilmesi, planlama ile daha kullanışlı hale getirilmesi yerine hiçbir adım atılmadı. Hastanelerin şehrin merkezinde olması ve bulundukları yerin öneminde ötürü ranta açılması gündeme gelmiş tartışma yaratmıştı. 2012 yılında taşınma gündemi yine şiddetlenmiş, sağlık çalışanları ve öğrenciler eylemler düzenlemişti. Üzerinden yedi yıl geçti. Binalara ne bir çivi çakıldı, ne bir güçlendirme yapıldı. İki yılda bir tamamen taşınma ve hastanelerin şehrin dışına gönderilmesi gündeme geldi.  

Bina yapıları oldukça zayıflamış, ancak şehrin göbeğinde herkese iyi sağlık hizmeti sunan hastanelerin şehrin dışına çıkması tekrar gündeme gelmiş oldu.

Öğrenciler ve akademisyenler yıllardır taşınması gündem edilen Çapa ve Cerrahpaşa'nın güçlendirme yapılmadan deprem bahanesiyle tamamen boşaltılması ihtimalinden ötürü endişeli.