SİYASET Düzenleme Tarihi : 10 Eylül 2020 13:02 Haber Girişi : 10 Eylül 2020 13:04

CHP 97. YAŞINI KUTLADI

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923'te kurulan ve bugüne kadar 7 genel başkanın görev yaptığı CHP, 97. kuruluş yıl dönümünü kutluyor.

Dünyanın en eski birkaç partisinden biri olan CHP, Atatürk tarafından "Halk Fırkası" adıyla kurulan partinin adının başına 1924'te "Cumhuriyet" sözcüğü eklendi. 1935'teki 4'üncü kurultayda ise bugünkü "Cumhuriyet Halk Partisi" adı benimsendi.

 

İlk kurultayı Sivas Kongresi kabul edilen CHP'de bugüne kadar 37 olağan ve 19 olağanüstü kurultay gerçekleştirildi.

 

CHP Eyüpsultan İlçe Başkanlığı 97. Kuruluş yıldönümünü bugün Eyüpsultan Meydanı’nda Atatürk büstüne çelenk koyarak kutladı.

 

Törende çelenk sunumundan sonra, İstiklal marşı okundu ve saygı duruşunun ardından  Eyüpsultan İlçe Başkanı Dağan Sarıtaş bir konuşma yaptı.

 

Başkan Doğan Sarıtaş konuşmasında, “Büyük Önderimiz Sayın Genel Başkanım Mustafa Kemal Atatürk; Temellerini 4 Eylül Sivas Kongresinde attığınız,9 Eylül 1923 de kurduğunuz CHP’sinin bu günkü mirasçıları olarak karşınızdayız.
Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin emperyalizim karşısındaki kararlılığını, Kuvayi Milliye’nin İşgal orduları karşısında ki azmini, 97’nci yıl dönümümüzde yüreğimizde taşıyoruz.
Yegane amacımız, sizin ve silah arkadaşlarınızın kurduğu güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, hiç bir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi inşa etmektir.

İlke ve Devrimlerinizle II Yüz Yıla Çağrı Beyannamemizin ışığında halkın iktidarında, Ülkemizi işaret ettiğiniz muasır medeniyetler seviyesinin ötesine taşıyacağımıza söz veriyoruz.

 

Mücadelemiz Hakimiyet kayıtsız şartsız milletin olana kadar sürecektir.
 
Mazlum milletlerin umut ışığı olan Anadolu Devrimi’nin mimarları olarak size ve silah arkadaşlarınıza, Hayatını kaybetmiş tüm Cumhuriyet Halk Partililere, Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirmiş yurttaşlarımıza şükranlarımızı sunuyor, aziz şehitlerimizi rahmetle anıyorum” diye konuştu.