Lamekan kahvaltı salonu
16 Aralık 2018, Pazar

Alibeyköy kentsel dönüşüm mahalleleri belli oldu

Alibeyköy kentsel dönüşüm mahalleleri belli oldu

Eyüp Belediyesi Alibeyköy, İslambey ve Karadolap Mahalleri kentsel dönüşüm projesine TOKİ ile attığı imzalar ile resmiyet kazandırdı. Alibeyköy'de hangi mahalleler kentsel dönüşüm kapsamına girdi Eyüp Belediyesi kentsel dönüşüm e-imar sisteminden açıkland

Geçtiğimiz yılın son aylarında 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun ek 1. maddesine göre bakanlar kurulunun onayıyla riskli alan ilan edilen Alibeyköy, yine 5393 sayılı Belediye Kanunun Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Alanını düzenleyen 73. maddesine göre İslambey ve Karadolap mahallerinde kentsel dönüşüm yapılması karar kılınmıştı.

Eyüp Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile birlikte koordinasyonlu yürütülen kentsel dönüşümün hızlandırılmasına yönelik açıkladığı projelerde çalışmalara başladı. TOKİ ile bir protokol imzalayan Eyüp Belediye Başkan Remzi Aydın, projelerde hiçbir vatandaşın mağdur olmayacağını ifade etti.

EYÜP SINIRLARI İÇİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜME GİREN SOKAKLAR

Karadolap Mahallesi; Hülya Sokak, Saya Yokuşu, Kaktüs Sokak, Zambak Sokak, Manolya Sokak, Asmalı Sokak, Nane Sokak, Rüzgar sokak, Bahçe Sokak, Günebakan Sokak, Fulya Sokak, Ayçiçek Sokak, Fesleğen Sokak, Örgü Sokak, Çalı Sokak, Salkım Sokak, Yalçın Sokak, Yakut Sokak, Bülbül Sokak.

İslambey Mahallesi; Karlıkdere Sokak, Dirim Sokak, Karabayır Sokak, Kuşbaz Sokak, Meşatlık Sokak, Şair Baki Sokak, Kılıç Sokak, İslambey Caddesi, Sümbülefendi Sokak, Ethembaba Sokak, Meşatlıkdere Sokak, Sönmez Sokak, Kılıçpatika Sokak.

Yeşilpınar (Riskli Alan İlan Edilen Bölge); Pınarcamii Sokak, Manzara Sokak, Çotanak Sokak, Gençlik Sokak, Kuşburnu Sokak.

ALİBEYKÖY BAKANLAR KURULU KARARI İLE KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRDİ

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanunun ek 1. maddesine göre Bakanlar Kurulu'nun onayıyla riskli alan ilan edilen Alibeyköy, yine 5393 sayılı Belediye Kanunun Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Alanını düzenleyen 73. maddesine göre İslambey ve Karadolap mahallerinde kentsel dönüşüm yapılması karar kılınmıştı. Kararın ardından Kentsel Dönüşümle ilgili açıklama yapan Başkan Aydın, "73. maddeye göre İslambey ve Karadolap ile riskli alan ilan edilen Yeşilpınar mahallelerimizde kent kısımlarını yeniden inşa etmek, kentin tarihi ve kültürel dokusunu korumak veya deprem riskine karşı tedbirler almak amacıyla kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulanacak. İlçemiz daha modern bir bölgeye dönüşecek. Tabii hassasiyetimiz ve inceliğimiz yerinde dönüşüm. Vatandaşlarımızı mağdur etmeden onları daha risksiz daha rahat daha güzel bir bölgede yaşatmayı amaçlıyoruz." dedi.

KARDOLAP'TA 90 DÖNÜMLÜK ARAZİYİ KAPSIYOR

Eyüp'te yaklaşık 40 alanda etüt çalışmaları yaptıklarını da ifade eden Başkan Aydın sözlerine şöyle devam etti:

"Etüt çalışmalarında imar planlarına uygun yapıların olmadığını fark ettik. Bunun üzerine ruhsat durumuna, bina yapılarına kentsel morfolojiye (çöküntü oluşuyor mu), dönüşmesi gerek olan alanları belirledik. Ayrıca ülkemizde bir deprem gerçeği var. Kentsel dönüşüme başvurmamızdaki diğer bir sebepte bu. Yenileme yaparak insanların barınma ihtiyacını depreme karşı dayanıklı hale getireceğiz. Bu kapsamda da İslambey ve Karadolap'ta 90 dönümlük alanda kentsel dönüşümü ilan ettik. 

EYÜP BELEDİYE BAŞKANI REMZİ AYDIN VATANDAŞTAN KENDİLERİNE GÜVENMELERİNİ İSTEDİ

Alibeyköy'de riskli alan olarak ilan edilen yer ise Yeşilpınar Pınar Camii yanındaki adadır. O bölgemizdeki çalışmaları da yakından takip ediyoruz. İBB ile birlikte o bölgedeki vatandaşlarımıza da projeyi sunacağız. Esas olan vatandaşlarımzla uzlaşmadır. Önceliğimiz bu olduğu için de hiçbir vatandaşımız mağduriyet yaşamayacak. Vatandaşlarımızdan ricam yalan haberlere itibar etmemeli. Bilgi kaynağı biziz ve hizmetlerindeyiz. Akıllarına takılan her sorunun cevabını bize sormaları yeterli olacaktır."

KENTSEL DÖNÜŞÜM NEDİR?

Kentsel dönüşüm, şehirin bir bölümünün veya ciddi anlamda büyük bir kısmının proje kapsamında sistematik bir şekilde mevcut yapı stoklarının olası depremlere karşı toprak zeminin ve üzerindeki yapının risk değerlerinin belirlenmesi, olası depremde yıkılması ve yıkılırken çevredeki diğer yapılara zarar vermesi olasılıklarının da içine katılarak, riskli toprak zemin ve riskli yapıların kullanım dışına çıkarılarak yerine toprak zeminin yapısına uygun temelli yapıların yapılması ve bu sayede olası depremlerde yaşanabilecek can ve mal kaybının en aza indirmek için yapılan kamusal çalışmalardan biridir.

2012 yılında AKP hükümetinin depreme yönelik olarak hazırladığı 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” ile birlikte “Kentsel Dönüşüm” kavramı gündemimize gelmiştir. Bu kanunda 'Riskli Yapı' ve 'Riskli Alan' diye iki çeşit tanım yapılmıştır. Halkın riskli yapıların depremlere dayanıklı hale getirilmesi sürecini de “Kentsel Dönüşüm” kavramı ile ifade etmeye başlaması sonucu 6306 sayılı kanun Kentsel Dönüşüm Kanunu olarak telaffuz edilegelmiştir.

Yapılan eleştiriler arasında hak sahiplerine önerilecek konutların genelde hak sahibinin tapulu alanı dışında olan bölge ve yerlerin gösterilmesi nedeniyle sosyolojik açıdan çevre ve komşuluk ilişkilerinin zarar görmesi. Ayrıca, daha sonradan yapılacak yapıların emlak değerinin daha çabuk yükseleceği için bırakılan alanın tam değerine denk gelmeyecek yerlerin önerilmesi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM’DEN NASIL YARARLANIRIM?

Eski, ekonomik ömrünü tamamlamış,  depremlerde hasar görmüş evinizi; VAN depreminden sonra yürürlüğe girmiş 6306 sayılı Afet Riskli Yapıların Yenilenmesi Hakkında Kanun (Kentsel Dönüşüm Kanunu) ile yeniden inşaa edebilirsiniz.

Kentsel dönüşümden yararlanabilmeniz için binadan (1) kişinin tapu, nüfus cüzdanı, dilekçe, tapudan alınmış Bağımsız Bölüm listesi ile başvuruda bulunması yeterli.

Kentsel Dönüşüm firmaları ve müteahhitler raporun Bakanlıkça onayın ile Bakanlık binanın Tapu kaydına Risklidir Şerhi koyar.

Şerh yazısının bir örneği tüm kat maliklerine gitmektedir ve dileyen malik 15 gün içinde Bakanlığa; Deprem Risk Raporu için itirazda bulunabilir. Üniversite hocalarından oluşmuş İtiraz Komisyonu; hazırlanmış Raporu inceler ve son kararını verir. Eğer komisyon kararı da binanın Riskli olduğu yönünde olur ise Artık Mahkemeden Yürütmeyi durdurma kararı dahi alamazsınız.

Yukarıda anlattığım 1nci aşama ile Binanız Resmi olarak Kentsel Dönüşüme kapsamında riskli bir binadır. Bu süreç yaklaşık 1,5 ay ila 2 ay sürmektedir.

BİNAMIZ KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRDİ ŞİMDİ NE YAPMALIYIZ?

Binanız hazırlatmış olduğunuz Deprem Risk Raporunun Bakanlıkça onayı ile riskli ilan edildikten sonra Kanuna göre binanız yıkılır. Binadaki herkes tapudaki hissesi oranında arsa hissedarı olurlar.

Bu aşamadan sonra binanızı nasılve kime yaptıracağınıza, hangi paylaşımla yapacağınıza (bina için tüm kararlara) binada; arsa hisse oranına göre en az 2/3 çoğunluğunun onayı ile Bina Ortak Karar Protokolünde belirlenir.

BU ÇOK ÖNEMLİ DİKKAT

Bina Ortak Karar Protokolü binada 0 çoğunluk sağlansa dahi mutlaka bir hukukçu tarafından hazırlanıp bir nüshası Bakanlık’ a iletilmesi gerekmektedir. Aksi halde Bakanlık Riskli Binanızın Yıkımı için sorumluluk almadığınız veya binada 2/3 çoğunluğu oluşturamadığınız sonucuna vararak 60 gün içinde resmi yazı ile binanızı tahliye ederek riskli Binanızı yıkabilir. 

KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMİŞ BİNAMIZI NASIL YAPACAĞIZ?

Binanıza Deprem Risk Raporu aldınız ve Raporun Bakanlık Onayı ile binanız Kentsel Dönüşüm kapsamına girdi ve binada en az 2/3 çoğunluğu da sağladınız. Yeni binanızı Nasıl yapacaksınız? Burada sizi bekleyen alternatifler neler?

Yeni Binanızı Kentsel Dönüşüm ile 3 şekilde inşaa edebilirsiniz.

1.    Yeni yapılacak binanın imarında mevcut duruma göre fazla kat var ise ve fazla çıkan daireler Kat Karşılığı için yeterli oluyor ise binanız istediğiniz bir Müteahhit ile kat karşılığı olarak yaptırabilirsiniz.

2.    Yeni yapılacak binanın imarında mevcut duruma göre fazla kat var fakat Kat Karşılığı için yeterli olmuyor ise binanızı inşaatı için eksik kalan bedeli uygun faiz oran, vadeli Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanarak istediğiniz Müteahhit’ e taahhüt olarak yaptırabilirsiniz.

3.    Yeni binanız mevcut binanız ile aynı kata inşaa edilecek ise uygun faiz oran ve vadeli Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanarak istediğiniz Müteahhit’e taahhüt olarak yeni binanızı yaptırabilirsiniz.

Bu 3 Yöntemden birini kendi binanız için seçerek en az 2/3 çoğunluk ile Bina Ortak Karar Protokolünde karar bağlamanız ve bu Protokolü İl Kentsel Dönüşüm Müd. bir dilekçe ile bildirmeniz yeterli.

Binamız nasıl yaptıracağımıza ve müteahhidimize en az 2/3 çoğunluk ile Bina Ortak Karar protokolünü imza altına aldık; hakları adil bir şekilde verilmesine rağmen anlaşmaya yanaşmayan geri kalan 1/3 hissedarın durumu ne olacak?

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE ANLAŞMAYA YANAŞMAYAN HİSSEDARIN DURUMU NE OLACAK?

Kentsel Dönüşüme girmiş ve kanuna göre yeni binanın paylaşımı, yapım şekli ( kat karşılığı, taahhüt, karma sistem) ve müteahhit seçimi konularında en az 2/3 çoğunlukla anlaşma sağlanmış binalarda; hakları adil bir şekilde verilmesine rağmen anlaşmaya yanaşmayan hak sahipleri Noter Tebligat ile Apartman Yönetim Kuruluna Toplantısına çağrılır.

Apartman Yönetim Kurulu Toplantısında anlaşma sağlanamayan mülk sahiplerinin hisseleri kanuna göre açık artırma usulü ile diğer kat maliklerine satılır eğer satın alan olmaz ise Bakanlıkça bu hisseler kamulaştırılır. Satış için öncelikle Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Şirketince Binanın Gayrimenkul Değeri tespit ettirilir. Bu değer üzerinden anlaşmaya varılamayan hissedarın hisse satışı için İl Kentsel Dönüşüm Müd. müracaat edilir.

İl Kentsel Dönüşüm Müd.’ de sadece bina hissedarlarının katılabildiği Kapalı oturumda anlaşmayı kabul etmeyen hissedarın hissesi öncelikle açık artırma ile anlaşma sağlamış hissedarlara satılır. Eğer bu açık artırmada satış gerçekleşmez ise Bakanlık kamulaştırma yolu ile bu hisseleri alır ve Bina Ortak Karar Protokolü koşullarına aynen uyar.

Ancak binada yapılan paylaşımda hisse sahibinin hakkı verilmemiş; kötü niyetli davranılmış ise bu hak sahibi için her zaman Mahkeme yolu açıktır.

Binamızın yapımı için Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilir miyiz? Kentsel Dönüşüm Kira Yardımından nasıl faydalanırız?

KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİ ve KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NASIL ALACAĞIZ?

Kentsel Dönüşüm kanunu kapsamına girmiş riskli bina mülk sahipleri ve kiracıları için kredi ve kira yardımı teşvikleri vardır. Bunların detaylarına girmek gerekirse;

1.    Binada Mülk Sahibi Olanlar için Kentsel dönüşüm Kredisi ve Kira Yardımı;

Riskli binanızı yaptırırken eğer fazla katınız yok ise Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanarak istediğiniz bir inşaat şirketine yeni binanızı taahhüt yolu ile yaptırabilirsiniz.

Bağımsız Bölüm Başı Kredi : 100.000 TL

Vadesi  24 ay ila 120 ay

Faiz oranları  aylık 0.35 -0.45

Eğer imardan dolayı binanıza fazla kat geliyor ve kat karşılığı bir müteahhit ile inşaatınızı yaptırıyor ve kentsel dönüşüm kredisine ihtiyacınız yok ise Kira yarımından yararlanabilirsiniz.

Kira Yardımı 18 ay boyunca aylık 650 TL olup; geri ödemesizdir.

Aynı anda hem kentsel dönüşüm kredisi hem de kira yardımı kullanamazsınız bunlardan 1 tanesini seçmeniz gerekmektedir.

Eğer riskli Binada mülk sahibi olarak kredi ve kira yardımı kullanmıyorsanız başka bir yerden kendilerine daire alırken riskli binadan dolayı hak sahibi oldukları kentsel dönüşüm kredisini bu daireyi alırken kullanabilirler böylece ciddi bir finansman da sağlamış olurlar.

2.    Kiracılar için Kentsel Dönüşüm Kredisi ile Taşınma Yardımı;

Riskli Binada en az 1 yıl kiracı olduklarını belgeleyen kiracılar evlerini boşalttıktan sonra başka bir binadan daire almak istediklerinde Mülk sahipleri gibi 100.000 TL  24 ay ila 120 ay vadeli aylık 0.35 -0.45 faiz oranlı Kentsel dönüşüm Kredisi kullanabilirler. Yada Binayı boşaltırken 1300 TL geri ödemesiz Taşınma Yardımı alabilirler.

Kentsel Dönüşüm Kredisi bakanlık ile anlaşmalı Bankalardan, Kira & Taşınma yardımı ise İl Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müd. başvuru ile alınmaktadır.

Binamızın nasıl yapacağız, müteahhit seçerken nelere dikkat etmemiz gerekiyor, Bina inşaatı için kullandığımız Kentsel Dönüşüm kredisini İnşaat Şirketine nasıl vereceğiz?

BİNAMIZIN İNŞAATI İÇİN NASIL MÜTEAHHİT SEÇECEĞİZ, KULLANDIĞIMIZ KENTSEL DÖNÜŞÜM KREDİSİNİ MÜTEAHHİDE NASIL VERECEĞİZ, BİNAMIZIN İNŞAAT SÜRECİ NEDİR?

Artık kentsel dönüşüm sürecinin en önemli kısmına geldik. Yeni binanız için müteahhit seçimi ve yeni dairenize alana kadarki süreçte neler olacağı.

Müteahhit seçimi çok önemli ve dikkat etmemiz gereken konular ise;

1.    İşi yaptırmayı düşündüğümüz Müteahhidin Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Müteahhitlik Lisansı mutlaka olmalı. Eğer yok ise zaten inşaat yapmaya da yetkisi yoktur. Müteahhidin Lisansı Çevre ve Şehircilik Bakanlığından soruşturulabilir.

2.    Müteahhidin daha önce benzer işler yapmış ve iş bitirmesi, referansı var mı?

3.    Müteahhit sizin istediğiniz nitelikte binanızı yapacak ekip, ekipmanı var mı?

4.    Müteahhit in öz sermayesi binayı bitirmeye yeterli mi? İnşaat teslimine kadar size maddi teminat verebiliyor mu?

Binanın yapımı için anlaşmalı bankalardan kullandığınız Kentsel dönüşüm Kredisi ne size nede inşaatınızı yapacak müteahhide verilmemektedir.

Sistem şöyle işliyor ;

1.    Krediyi kullandığınız Banka inşaatınızı yapacak müteahhidi yukarıda müteahhit seçiminde bahsettiğim çerçevede inceler.

2.    Bu inceleme neticesinde Banka müteahhidi onaylar yada değiştirmenizi isteyebilir.

3.    Bankadan onay alan müteahhit  eski binanızı yıkar ve yeni binanın inşaatına başlar.

4.    Yeni binanın toplam işteki yapım oranına göre Müteahhit ödeme için Bankaya başvurur. Banka ekspertizi binayı denetler ve işin oranına göre müteahhide hakediş olarak sizin adınıza ödeme yapar.

5.    Kullanmış olduğunuz kentsel dönüşüm kredisi böylece denetimli bir şekilde, inşaat kontrolü de yapılarak müteahhide hak ediş olarak banka tarafından verilir.

6.    Çeşitli nedenler ile işin devamında başka bir müteahhit işin başına geçtiğinde binanızı bitirecek para bankada durmaktadır.

Yeni binanız için belediye projelerinin çizilmesi, projelerin belediyeden onayı, yeni bina inşaat yapım ruhsatının alınması, inşaatın yapımı, bitmiş yeni binanıza ait iskanlı daire tapularının alınma süresi (6 katlı bir bina için) ortalama 12 ay ila 18 aydır.  

Kentsel dönüşüm kapsamında devletin sağlamış olduğu belediye – noter harç muafiyetleri ile vergi teşvikleri…

KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINDA DEVLETÇE SAĞLANAN HARÇ MUAFİYETLERİ İLE VERGİ TEŞVİKLERİNDEN NASIL YARARLANIRIZ?  KENTSEL DÖNÜŞÜM AVANTAJLARI NELERDİR?

Deprem Risk raporu alarak binanız kentsel dönüşüm kapsamına girdiğinde aşağıdaki harçlardan muaf olursunuz.

1.    Binanızın inşaatı için Noterde yapacağınız inşaat yapım sözleşmesi Noter harcından muaf olursunuz.

2.    Belediyede proje onay,  inşaat yapım ruhsatı için alınan tüm harçlardan muaf olursunuz.

3.    Tapudaki tüm alım – satım ve veraset intikal harçlarından muaf olursunuz.

4.    Gayrimenkul satışında %8 ila olan KDV oranı kentsel dönüşüm kapsamına girmiş binalarda ir.

Bu muafiyetler ile bağımsız bölüm başı 20.000 TL devlet teşviği sağlanmıştır. Buda toplam inşaat maliyetinde - teşvik anlamına gelmektedir.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN SİZE SAĞLADIĞI AVANTAJLARA GELİRSEK;

1.    Tüm gecekondu, kaçak binalar ile kat irtifaklı yada iskanlı binalar kentsel dönüşümden yararlanabilir.

2.    Binadan 1 kişinin talebi ile deprem risk raporu alınarak Kentsel Dönüşüm kapsamına girilir.

3.    Kentsel dönüşüm kapsamına girmiş binada 2/3 çoğunluk bina için tüm kararları alabilir.

4.    Eviniz deprem dayanıklı hale gelecek

5.    Yenilenen Evinizin değeri en az 1,5 kat artacak

6.    Muhtemel bir depremde evinizde güvenle oturabileceksiniz. Deprem sizin için kabus olmaktan çıkacak.

7.    Geleceğiniz çocuklarınıza daha güvenli, daha değerli yaşanabilir bir ev ve çevre bırakacaksınız.

8.    Yeni binanızda; ısı, su, ses yalıtımı yapılacağından ısınma ve diğer sabit giderlerinizde ciddi oranda düşüş olacak.

9.    Mülkünüzün ömrünü en az 60 yıl daha uzatmış olacaksınız.

10.    Ev sahipleri çok uygun koşullarda kentsel dönüşüm kredisi kullanarak 2nci ev sahibi olabilecekler.

11.    Kiracılar da uygun kentsel dönüşüm kredisi ile ev sahibi olabilecekler.

12.    Kentsel dönüşüm ile kendi evinizi, aynı yerinde, kendi talebiniz, kendi seçtiğiniz müteahhit ile kendiniz yenileyeceksiniz.

 

 

Beğendim 1 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

eyüp kentsel dönüşüm karadolap islambey yeşilpınar

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

Çok Okunan Haberler

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

TAZİYELER