DENİZKÖKEN KADIN
21 Mart 2019, Perşembe

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eyüpsultan'da Açılış Yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eyüpsultan'da Açılış Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Eyüpsultan'da Tügva Genel Merkezi'nin açılışını yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eyüpsultan'daki Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)  Genel Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, binanın, Türkiye, millet ve  gençler için hayırlara vesile olmasını diledi.

 

TÜGVA Genel Merkezi'nin hem müştemilatı hem de mimarisiyle vakfın  misyonuna yaraşır bir yer olduğunu ifade eden Erdoğan, TÜGVA Genel Merkez  binasının amacıyla gençlere hizmet olan diğer vakıflar ve dernekler için de bir  model teşkil edeceğine inandığını söyledi.

 

Bugün ofislerin ve çalışma mekanlarının olduğu sıradan bir binayı  hizmete almadıklarını belirten Erdoğan, spor salonu, akıllı sınıfı, kıraathanesi,  toplantı ve konferans salonları, çocukların hayallerini gerçekleştirebileceği  icathanesiyle örnek bir  eseri ülkeye kazandırdıklarını dile getirdi.

 

TÜGVA Genel Merkezi'nin, Türkiye'nin 81 ili ve 404 ilçesine yayılan  TÜGVA şubelerinin idari merkezi olma yanında, 10 yaşından 35 yaşına kadar her  yaştan genç için de adeta bir çekim merkezi haline dönüşeceğine inandığını  anlatan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

 

"Ecdat, 'şerefu'l-mekan bi'l-mekin' yani 'Bir mekanın şerefi oradaki  insanlardan gelir.' diyor. Fiziki yapısı ne kadar güzel, ne kadar kullanışlı  olursa olsun bir mekana anlamı veren, orada bulunan, orada görev yapan  insanlardır. Mekanlar ancak bünyesinde çalışan insanlarla şeref ve ruh kazanır.  Ne kadar muhteşem bina yaparsanız yapın, şayet içinde insan yoksa, orası bir  beton ve demir yığını olarak kalmaya mahkumdur. TÜGVA Genel Merkezimizi, bir  beton yığınına dönüşmekten kurtaracak olan da öncelikle TÜGVA'ya gönül vermiş, bu  çatı altında gençliğe hizmet etmeye kendini vakfetmiş arkadaşlarımızdır."

 

"TÜGVA'nın katettiği mesafe çok önemli bir başarı"

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, genel merkez binasının her şeyden önce  çalışmalar ve gayretlerle anlamını bulacağını dile getirerek, "Bu bina eşyalarla  değil, ortaokul çağından üniversiteye kadar farklı yaş gruplarındaki  gençlerimizin heyecanı ve samimiyetiyle olduğu zaman gerçek fonksiyonunu icra  edecektir. Burası ancak gençler benim vakfım, benim yuvam, benim okulum diyerek  sahiplendiği zaman gerçek bir merkeze dönüşecektir." ifadelerini kullandı.

 

TÜGVA Genel Merkezi'ni, etrafındaki diğer binalardan ayırıcı vasfının,  her gün dolup taşan gençler olması gerektiğine işaret eden Erdoğan, bu konuda  TÜGVA yönetimine güvendiğini, TÜGVA'ya gönül veren herkesin de meseleye bu  şekilde baktığına inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, kuruluşundan bu yana 4 yıl gibi  kısa bir süre geçen TÜGVA'nın katettiği mesafeyi çok önemli bir başarı olarak  gördüğünü aktararak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Vakfımıza gönül veren kardeşlerimizin gayretleri neticesinde, TÜGVA  81 vilayetimizin tamamında ve 404 ilçemizde örgütlenmesini tamamladı.  Gerçekleştirdiği faaliyetlerle bu kurumumuz ülke genelinde 4,5 milyonu aşkın  gencimize ulaşmayı başardı. Yurtlarımızdaki doluluk oranı yüzde 58'lerden, yüzde  90'ların üzerine çıktı. Bugün bir kısmı burslu olmak üzere 58 yurdumuzda 7 bin  500 civarında öğrencimize evlerini aratmayacak sıcak, ferah, huzurlu bir ortamda  barınma imkanı sunuluyor. Aynı şekilde yaz okullarıyla 71 bin ortaokul öğrencimiz  TÜGVA ve TÜGVA'nın temsil ettiği değerler ile tanışma fırsatı buldu.

Medya iletişim okulundan doğa kamplarına, kırk hadis yarışmalarından  spor kulüplerine, tiyatro akademisinden bölge uzmanı yetiştirme programlarına  kadar gençlerimizin ihtiyaç duyduğu her alanda vakfımız birbirinden önemli  projelere imza atıyor. Özellikle gençlerimizin yurt dışı tecrübesi kazanmasına  yönelik çalışmaları takdir ile karşıladığımızı belirtmek isterim. Şimdilik Arapça  ve İngilizce eksenli yürütülen bu projenin, Afrika'dan Asya'ya, Ortadoğu'dan  Balkanlara kadar gönül coğrafyamızın tamamını kuşatacak şekilde genişletilmesini  temenni ediyorum."

"On binlerce genç için ikinci bir okul"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TÜGVA'nın gençlere sadece barınma imkanı  sunmakla kalmayıp, aynı zamanda yaşları, eğitim seviyeleri birbirinden farklı on  binlerce genç için ikinci bir okul ve ikinci bir üniversite olduğunu belirterek,  bu çatı altında gençlerin hem kendilerini geliştirdiğini hem de milli ve manevi  değerlerle ziynetlendiğini söyledi.

Yurtlarda kalan, bu çatının gençlere kazandırmak istediği prensipleri  özümseyen, buranın imkanlarını en güzel şekilde değerlendiren gençleri birer  "TÜGVA mezunu" olarak gördüğünü ifade eden Erdoğan, "İnşallah eğitimlerini  tamamladıktan sonra ülkemizin ve dünyanın değişik bölgelerinde hayatlarını devam  ettirecek TÜGVA mezunlarının, vakfımızı ve misyonunu çok daha ileriye  taşıyacaklarına inanıyorum." dedi.

Gençliğin, gelecek ve istikbalin teminatı olduğunu dile getiren  Erdoğan, şunları anlattı:

"Gençlik, çok daha güçlü ve çok daha müreffeh bir Türkiye'nin  garantisidir. Gençliğini ihmal eden, geleceğini de tehlikeye atıyor demektir.  Öyle ki gençliğine değer vermeyen, gençlerine ihtimam göstermeyen bir devletin  ayakta kalması mümkün değildir. Bu anlayışla son 16 yıldır gençlerimize sahip  çıkmanın, onları her açıdan en güzel şekilde yetiştirmenin mücadelesini  veriyoruz. Bugüne kadar gençlerimiz için pek çok yatırımı hayata geçirdik. 76'dan  devraldığımız üniversite sayısını 130 ilave ile 206'ya çıkardık. 190 olan  yükseköğretim yurt sayımızı 776'ya, 182 bin yurt yatak kapasitemizi 663 bine  çıkardık. 16 yıl evvel burs kredi olarak aylık sadece 45 lira alan bir lisans  öğrencimize ocak ayından itibaren 500 lira vermeye başlıyoruz. Yüksek lisans  öğrencilerine bu meblağın iki katını yani bin lira, doktora öğrencilerine 1500  lira ödüyoruz. Karşılıksız burs verdiğimiz öğrenci sayısı sadece bu yıl 150 bini  buldu."

Erdoğan, 3 bin 567 spor tesisi, 286 gençlik merkezi ile gençlere  sosyal ve kültürel gelişimleri için her türlü imkanı sunduklarını anlatarak,  gençlere ticaretten bilişime, yurt dışı eğitimlerden mesleki eğitimlere kadar çok  farklı sektörlerde önemli teşvikler verdiklerini söyledi.

Ülkenin bilgi temelli gelişimine katkıda bulunmak için astronomi, uzay  bilimleri ve teknolojilerini, hidrojeoloji mühendisliğini, tohum bilimi ve  teknolojisini, veterinerlik fakültelerini YÖK başarı bursları kapsamına  aldıklarını anlatan Erdoğan, gençler ile hayalleri arasındaki engelleri  kaldırmaya gayret ettiklerini, bunu da gençlerin özgürlük alanlarını  genişleterek, onların kendilerini serbestçe ifade edebilecekleri, düşüncelerini  hayata geçirebilecekleri bir iklimi ülke genelinde tesis ederek yapmaya  çalıştıklarını kaydetti.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eyüpsultan

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

TAZİYELER