20 Nisan 2019, Cumartesi

Hesabı sandıkta görecek olanlar: Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Hesabı sandıkta görecek olanlar: Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fırsatçılıkla itham ederek, “Bir de bunlar türedi” dediği Emeklilikte Yaşa Takılanlar, gönül verdiği liderini başkan seçmiş, gerektiğinde darbe karşısında tankın önüne yatmış bilinçli bir topluluktur; hesabı mahşere bırakmayıp sandıkta görecek olan emekçilerdir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik kriz ortamında fırsatçılıkla itham ederek, “Bir de bunlar türedi” dediği; AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş'un ise 'üç-beş oy' diye tarif ettiği "Emeklilikte Yaşa Takılanlar" aslında kimlerdir?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar;
Kazanılmış hakları gasp edilmiş,1999'dan beri iktidarda olan bütün hükümetlerce kandırılmış, oy toplamak uğruna oyalanarak mağdur edilmiş, artık emeklilik yaşına gelmiş ve kolayca ikna olmayacak kadar olgunlaşmış bilinçli bir kitledir.

Evine helal ekmek götürmek için en az 30 yıl çalışmış, ekonomik sıkıntılar yaşarken işsiz kalmış, yaşları itibariyle hiçbir sektörde iş bulamamış, devleti tarafından öksüz bırakılmış bir topluluktur.

AK Partili seçmenin amcası, halası; MHP'li seçmenin dayısı, teyzesi ve siyasetçilerin oy deposu, Türk milletinin öz evladıdır.

Siyasi rant uğruna feda edilmiş milyarlarca liranın gerçek sahibi, TBMM çatısı altında toplanan ve kendi çıkarlarını düşünen bütün vekillerin orada olmalarının müsebbibidir.

Beceriksiz bir şekilde yönetilen 'Sosyal Sigortalar Kurumu'nun zararının faturasını ödetmeye çalıştıkları topluluktur.

Zamanında seçimini doğru yapamamış, politikacıların vaatlerine kanmış, küçük hesaplar peşinde koşmayıp yeri gelince aç kalmış, fakat bugün bilinçlenerek birleşip yumak olmuş büyük bir topluluktur.

Gönül verdiği lideri başkan seçmiş, gerektiğinde darbe karşısında tankın önüne yatmış, ekonomik darboğazda ekmeğini komşusuyla paylaşmış, fakat kendisine pervasızca "türemiş" sıfatı yakıştırılmış mağdurlar topluluğudur.

Suriyelilere hibe olarak okul yardımı yapılırken, üç kuruş maaşla okutmaya çalıştığı evladına faizle kredi veren devletinin hakir gördüğü babadır, sofrasındakileri doyurmak için akşam pazarı ucuzluğundan çürük sebze ayıklayan anadır.

Baba parasıyla saltanat sürmeyen, helal rızıktan başkasını bilmeyen, kodamanlar gibi kendisine arsalar peşkeş çekilmeyen, evlatlarına bırakacakları yegâne mirası "şeref" olan dar gelirli vatandaştır.

Kapitalist düzenin içerisinde üç kuruş maaş verilerek köle edilen, yaşlanınca "işe yaramaz" denilerek gözden çıkarılan, her damla alın teriyle başkalarının ceplerini dolduran işçilerdir.

Emekli olunca alacağı üç kuruşun değil, gasp edilmiş hakkının muhakemesini yapan; seçilmiş bir lidere değil, yalnızca Hakk’a tapan, sadece ona secde eden ve hesabı mahşere bırakmayıp sandıkta görecek olandır.

Birçoğunuzun amcası, dayısı, halası, teyzesi, komşusu, köylüsü, işçisi, çöpçüsü, çaycısı, velhasılıkelam etrafınızdaki, çok iyi tanıdığınız, bildiğiniz, sevdiğiniz, saydığınız kişilerdir. Yoktan türememiş, Allah'ın kullarıdır.

Üç beş oy değildir; binlercesi, on binlercesidir. Oy olarak sayılmaya kalkışılan, varlığı kabul edilip yavaş yavaş alışılan ve gözleri boyanmaya çalışılanlardır.

Farklı siyasi görüşlere sahip ama ortak bir müşterekte, haklı bir davada buluşan ve bir araya gelerek bu davayı sonuna ve sonuç alınana kadar savunacak güçlü bir yumruktur.

Köylü Mustafa'nın gariban oğludur, işçi Ahmet'in mesai arkadaşıdır, Nurcan annenin eşidir, yolu hakkın yolu ve Allah'ın birtakım kullarınca mağdur edilmiş müzmin fakir kuludur.

Bugüne kadar sesi çıkmayan; öfkesini dizginleyen, vatan kutsaldır diyerek zenginlerin parayla yaptığı askerliğe evladını gönderen; acı, çile, hasret, yokluk ve sefalet çeken, ama bundan asla şikâyet etmeyen "X" kuşağıdır.

Ciddiye alınmayan hayatlarında, işten eve dönünce ayaklarına yapışan çoraplarını çıkarırken şükreden, "Allah devletime, milletime zeval vermesin" diyerek dua eden, Hasan Amca, Ali Dayı, Mehmet Enişte’dir.

Üç kuruş maaş aldığı halde, senelerce çalıştığı işyeri için dua eden; besmele çekerek Allah'tan hayırlı işler dileyen, aza kanaat getirip gasp edilmiş emekliliğini bekleyen garibandır.

Zenginlerden alınamayan vergiler haberi bile olmadan kendisinden alınan, olur olmaz zamlarla cebindeki üç kuruşu bile çalınan ve zora düşülünce "Benim milletim" denilerek her musibetin üzerine salınandır.

Sabahın alaca şafağında işe gitmek için evinden ayrılan, yıllarca ücretsiz mesailerle köle gibi çalıştırılan, gecenin zifiri karanlığında yuvasına ancak dönebilen, hayatı ıskalamış, çocuklarının büyüdüğünü bile görememiş mazlumlardır.

Otobüste, metrobüste, minibüste size yorgun gözlerle bakan, arzu ettiği işi değil, zar zor bulabildiği her ağır işi yaptığı için dizlerinde derman kalmamış, filesi yarım, çilesi tam emektar abiler, ablalardır.

Toy müdürünün küçümsediği, ukala patronunun sömürdüğü, acemi mesai arkadaşlarının burun kıvırdığı, deneyiminden çokça faydalanılan, işleri düştüğünde yalandan gönlü alınan o 'yaşlı kurt'tur.

Ay sonuna maaşını denkleştirmek için simit dahi alamayan, çocuklarına harçlık verebilmek için senelerce aynı gömleği giyen, öğle paydosunda çaya batırılmış kuru ekmek yiyen, aç gezmeye alışmış fukaralardır.

Bu vatan için canını vermiş, "Hasta Adam" denilerek istila edilen yurdunu canı pahasına savunmuş, başka memleketlerdeki birtakım insanlar gibi ülkesini üç kuruşa satmayarak, kazma-kürekle savaşmış bir nesilden "türemiş" emekçilerdir.

"Halk ekmek" kuyruğuna girerek evine bir ekmek daha fazlasını götürebilmek için bin türlü hesap yapan dar gelirli vatandaştır.

Varlığa, darlığa, sağlığa, huzura, mutluluğa, birliğe ve dirliğe şükreden; delik ayakkabısını hiç hesaba katmadan, kendisinden daha fazla ihtiyacı olana sahip olduğu iki gömlekten birini veren; devletinin "yük" olarak gördüğü emekçi yığınlardır.

Türk'tür, Laz'dır, Kürt'tür, Çerkez'dir, Zaza'dır, Gürcü'dür... Velhasılıkelam, bu cennet toprakların üzerinde yüzyıllardır yaşayan, büyük bir mozaik ve bölünmez bir bütün olan Türk milletidir.

Üzerlerine oyunlar oynanan, yalan yanlış hesaplarla ülkeye yük gibi gösterilen; hesabı kuvvetli, bilinci açık, duruşu dik, onurlu, şerefli ve sandıkta hesabın nasıl yapılacağını gösterebilecek olan emekçidir.

 

Mehmet Ferah

https://twitter.com/MehmetFerah01

Beğendim 19 Muhteşem 14 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

emeklilik yaş EYT

Haber Yorumları

 • Serkan tali

  17.11.2018

  Allah razı olsun ???? yüreğinize kaleminize sağlık bu kadar açık ve net açıklanabilirdi nasıl kullanıldığını ve her siyasi ideolojiye malzeme edildigimiz bizler siyaset değil ekmegimizin kavgasindayiz sonsuz teşekkürler ????????????????????

 • Faruk

  17.11.2018

  Eline diline emegine saglık üstat eyt yi nede güzel anlatmıssın

 • Faruk

  17.11.2018

  Eline diline kalemine saglık üstat eytliyi negüzel anlatmışsın 31 martta damdan düşenler susacak türemişler konuşacak

 • Beyca

  17.11.2018

  Harika daha nasıl dile getirilir Yanlız bu makaleyi anlayacak Namuslu viçdanlı siyasetci varmı ?

 • Münevver Akbin

  17.11.2018

  Sana helal olsun demek az bukadar milletin dili olmuşsun beyni olmuşsun mükemmelsin Allah yolunu bahtını açık etsin inşallah saygı ve sevgiler

 • Musa Kazım

  18.11.2018

  Ellerinize sağlık çok güzel yazmışsınız sağolun...

 • Musa

  18.11.2018

  Ellerinize sağlık çok güzel yazmışsınız sağolun yanımızda olduğunuzu bilmek gurur verici gerçekten..

 • Ozan Köse

  18.11.2018

  Daha dün baktım. Emekli maaşım 1200₺. 10 yıl yüksek ücretten prim yatırdım ama boş. Gel de böylelerinin arkasından rahmet oku.

 • Mehmet

  18.11.2018

  Doğru söyleyenler nedense hep hor görülur oldu yandaş ve muhalefet ayrimı yapanlar kendi seçmenini bile aşağilar oldu yonetenler sadece kendi çıkarına hizmet edenleri haklı görür hale geldi adalet sosyal paylaşım anlamsızlaştı

 • Mehmet T.

  18.11.2018

  Allah razı olsun çok güzel yazmışsınız. Teşekkürler

 • Murat aman

  18.11.2018

  Ağzına sağlık

 • Rahmi yangin aksu antalya

  18.11.2018

  Tamamen gercek aci ama dogru ve objektif..kaleminize akliniza saglik..bunu eyt dernegi eyt sosyal medya ortamina siyasi partilere tum vekillere ve yandas yalaka olan olmayan tum basin yayin tv kuruluslarina gonderirseniz minnettar ve duaciniz olurum...bende neyazikki eyt li magdurum...hemde by pas kalp ameliyati olmus ve hala calismak zorunda olan vergi odeyen universitede cocuk okutan vatanini koyup kacan serefsiz suriyelileri vergisiyle besleyen bir turemisim ne yazikki...saygilarimla...

 • Erdoğan

  18.11.2018

  ALLAH RAZI OLSUN MEHMET KARDEŞ

 • Eyt zd

  18.11.2018

  ‪#EYT her evde, gençler bizim çocuğumuz, yaşlılar ana babamız!‬ ‪Oy istiyorsanız önce hakkımızı verin, emekli prim günü ve yılı dolduranlar emekli olsun ki bizim de size oy verecek nedenimiz olsun!‬ ‪#TürkiyedirEYT hafife almayın bizi, her hane, sokak, mahallede EYT mağduru var!‬

 • Orhan Balı #EYT 16

  18.11.2018

  Mükemmel bir yazı olmuş.Yüreğinize sağlık.Eksik olmayın

 • Zekeriya Özdemir

  18.11.2018

  Çok güzel bir yazı olmuş elinize dilinize emeğinize sağlık teşekkürlee.

 • Mustafa ÇAKI

  18.11.2018

  Allah razı olsun. Bugüne kadar bizi en doğru şekilde anlatan bir yazı. Çok net ifadeler. Çok teşekkürler.

 • Muammer ARCAN

  18.11.2018

  Mükemmel bir saptama, mükemmel bir analiz, mükemmel bir sosyoloji, mükemmel bir toplumsal uyarı, mükemmel bir ayrıntı, mükemmel bir anlatı, mükemmel bir görüş, mükemmel bir analiz, kısaca toplumsal bir dil. DAHA NE DİYEYİM.!!

 • Hasan kesici

  19.11.2018

  Hocam Gönlüne Yüreğine Kalemine sağlık Teşekkürler

 • Erdoğan Karakaya

  19.11.2018

  Sn. Mehmet Ferah beyefendi, bu yazınızı bir de Gerçek gazetesi yazarı olduğunu beyan eden Levent Dölek’e de gönderiniz de tespit nasıl yapılırmış öğrensin. Terar teşekkür ederim.

 • Kemal yurtkulu

  19.11.2018

  Böyle güzel yürekli insanda varmış dedirtiğiniz için yüreğinize sağlık

 • Hasan

  19.11.2018

  Sözün bittiği yerdeyiz. Yüreğine, eline gönlüne sağlık. Ne mükemmel bir tespit. Keşke bu yazıyı inat eden, siyasetçiler de bir okusa.

 • EYT Yasin

  19.11.2018

  Kaleminize, yüreğinize sağlık. Mart ayı birilerine dert ayı olacak.

 • Eğer Hilmi sütçü

  20.11.2018

  Ağzına yüreğine sağlık bu kadar net bu kadar duygulu ve anlaşılır bir yazı kaleme almışsınız teşekkürler

 • Ferat berat

  24.11.2018

  Eline agzına saglık

 • Savaş

  17.12.2018

  Ellerine sağlık allah razı olsun

 • TEOMAN

  18.12.2018

  Teşekkürler, bundan güzel anlatılamzdı .

 • EYTLİ

  18.12.2018

  Allah Razı olsun. Yazınız çok güzeldi.

 • EYTLİ

  18.12.2018

  Allah Razı olsun. Yazınız çok güzeldi.

 • Serkan

  19.12.2018

  İşte biz buyuz emeklilik de yaşa takılanlar olarak eline yüreğine sağlık bir mağduriyet ancak bu kadar güzel anlatılırdı helal olsun

 • Bilal yarımbatman

  21.12.2018

  Sandıkta görecekler anyayı konyayı kardeş.

 • Sezgin

  28.12.2018

  Kardeşim ağzına yüreğine sağlık #eyt #EmeklilikteYaşaTakılanlar

 • ahmet

  12.03.2019

  Allah kaleminize kuvvet versin bu kadar net ve anlaşılır anlatılabilirdi Varolun

 • Osman

  12.03.2019

  Emekli maaşı almak için illakli ölmekmi lazım

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

 1. 08:49 EYÜPSULTAN'DA YANGIN
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

TAZİYELER