GENEL Haber Girişi : 11 Kasım 2023 11:08

İSTANBUL’DA FIRTINA VE YAĞIŞ BEKLENİYOR

İstanbul’da bugün öğle saatlerinden itibaren Lodos ve ardından kuvvetli fırtına bekleniyor. AKOM meteoroloji verilerine göre akşam saatlerinden itibaren kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri yaşanması bekleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) AKOM verilerine göre, İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi genelinin İzlanda kökenli alçak basınç sisteminin etkisi altına girmesi bekleniyor.


Lodos yönlü rüzgarın 11 Kasım Cumartesi öğle saatlerinden sonra şiddetini arttıracağı (40-60km), akşam saatlerinden itibaren ise kısa süreli hamlelerle kuvvetli fırtına şeklinde (50-90km/s) etkili olması bekleniyor.


Fırtınanın beraberinde, İstanbul genelinde kuvvetli gök gürültülü sağanak yağmur geçişleri yaşanması da öngörülüyor. Fırtına ve yağışlı havanın 12 Kasım Pazar günü sabah erken saatlerden (06:00) sonra İstanbul’u terk etmesi bekleniyor.


İBB Ekipleri; kuvvetli yağış ve fırtına nedeni ile yaşanabilecek su baskınları, göllenmeler ve diğer acil durumlara karşı 24 saat esaslı alarm durumuna geçti. AKOM, ağaç, direk devrilmesi, tabela ve çatı uçması ve ulaşımında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması konusunda uyarıda bulundu.
 

Etiketler : AKOM UYARI