• yeşil vadi, iç
GENEL Haber Girişi : 16 Ağustos 2021 15:31

MECİDİYEKÖY İSTASYONU YAKINDA AÇILIYOR

Hatalı imalatın betonarmede çatlaklar oluşturması nedeniyle kapatılan M7 Mecidiyeköy - Mahmutbey metro hattının açılış tarihi belli oldu.

Yüklenici firmayı mahkemeye veren İBB, onarım işlerini Ekim ayında tamamlayarak istasyonu yeniden hizmete açacak.

 

İBB'nin başvurusu üzerine mahkemece atanan İTÜ Öğretim Üyelerinden oluşan bilirkişi heyeti, yeterli zemin etüdü yapılmadan, imalat aşamasında da gerektiği gibi drenaj ve izolasyon uygulanmadan tünelin inşa edildiğini tespit ederek yüklenici firmanın kusurlu olduğunu tespit etti.

 

 “KÖTÜ BİR İŞ YAPILMIŞ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kemerburgaz'da katıldığı programın ardından konuyla ilgili sorular üzerine açıklama yaptı. İmamoğlu “İstanbul'un 5+5 yılı sorgulanmalı. Son beş yılı öyle tarifsiz ihmallerle dolu ki… Bir metro hattı iki ihaleyle verilir mi? Yapısını başkası, tekniğini mekaniğini başkası yapacak. Böyle bir şey olmaz, bu işler bütüncül işlerdir. Bir konsorsiyum olabilir; ama bütüncül, uyum ve entegre şekilde olmalıdır” dedi.

İstasyonda bir sürü teknik sorun olduğunu belirten İmamoğlu “Uzmanlarımız iki gündür inceliyor. Rapor çıktıktan sonra, sizlerle paylaşacağız. Ne yazık ki kötü bir iş yapılmıştır. Su ve drenaj, izolasyonla ilgili bir sorun taşıdığını düşünüyoruz. Ama şu anda hukuksal başvuru yapıldı. Uzmanlar orada çalışmalarını yapıyor. Sorun ortaya çıktıktan sonra paylaşırız. İstanbul, başıboş düzenden kurtulmuştur. Artık metro yapımından, yoksula yardımlara kadar aynı titizliği gösteriyoruz. Kararlıyız. Bugün İstanbul düzeldi, yarın da Türkiye düzelecek inşallah” diye konuştu.