DENŞZ KÖKEN SPORCU
24 Mart 2019, Pazar

Zehra Güner Karaoğlu Kimdir?

Zehra Güner Karaoğlu Kimdir?

Türkiye Komünist Partisi, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak seçtiği Zehra Güner Karaoğlu kimdir?

Önce sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, 1963 yılında Zonguldak’ta doğdum. İTÜ Metalurji Mühendisliği Bölümünden 1985 yılında mezun oldum. YTÜ Araştırma Görevlisi olarak çalıştım, aynı dönemde Araştırma Görevlileri Derneği’nin kurucuları arasında yer aldım. Eğitim-Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi’nde yöneticilik, TMMOB Yönetim Kurulu üyeliği, Metalurji Mühendisleri Odası Merkez Yönetim Kurulu üyeliği gibi görevlerde bulundum. 1999-2008 yılları arasında DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlenme uzmanı olarak çalıştım. Halen iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyorum.

Aydınlık bir Türkiye ve özgür bir dünya için politik mücadeleye katıldığım Türkiye Komünist Partisi’nde her düzeyde görev ve sorumluluk aldım.

Neden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldunuz?

İstanbul çok büyük bir şehir. İstanbul’un sorunlarını ülke sorunlarından ayrı tutmak mümkün değil. İstanbul’un sorunlarını çözebileceğimizi düşünüyorum. Hatta, İstanbul’un sorunlarını yalnızca TKP çözebilir. Diğer partiler çözseydi, şimdiye kadar çözerlerdi. Yıllardır iktidardalar, iktidarı paylaşıyorlar, kenti birlikte yönetiyorlar. Bakın İstanbul’a! Bu kentte trafik, hayat pahalılığı, insana verilen değer, kiralar, yaşamak mümkün mü? Her geçen gün artan su, elektrik, internet faturaları da cabası. 25 yıldır, AKP yönetiyor kenti ama diğer partilerle birlikte yönetiyorlar. Onların yapamadığını yalnızca biz yapabiliriz. İstanbul’u emekçiler için yaşanabilecek bir kent haline getiririz.

Neden Türkiye Komünist Partisi de başka bir parti değil?

Öncelikle TKP üyesi olduğum için TKP’den aday oldum. TKP işçi sınıfının tarihsel ve güncel çıkarlarını savunan ve koruyan bir parti. Programı var. Ülke zenginliğini elinde tutan küçük azınlığa karşı her alanda mücadele ediyor. Üretenlerin yönetmesi için faaliyetlerini planlıyor, gerçekleştiriyor. Bu yerel seçim döneminde partisiz siyaset yapmaya ek olarak başka partilerin listelerinden aday olma çok yaygın bir uygulama oldu. Partilerin arasındaki geçişkenlik bu anlamda da TKP’yi tekleştiriyor. TKP parti kimliğinin üzerini örtmeden, eğilip bükülmeden siyaset yapıyor, işçilerin yöneteceği bir kentin, ülkenin mücadelesini veriyor.

Sizce İstanbul’un en önemli sorunu nedir?

İstanbul’un en önemli sorunu, emekçilerin, işçilerin, kadınların, gençlerin yaşamını rahatlatacak, kenti onlar için yaşanılır kılacak politikaların oluşturulmaması. Kentte yaşam, belediyeler açısından para kazanmak ve patronlara para kazandırmak üzerinden planlanıyor. Oysa ulaşım haktır, su kullanımı haktır, barınma haktır. Bugün emekçilerin bu haklara ulaşımı yalnızca para ile mümkün. Bu da emekçiler açısından kentte yaşamayı zorlaştırıyor.

Ayrıca İstanbul’da hava kirliliği Çevre Mühendisleri Odası Raporlarında da görülebileceği gibi çok yüksek. Üstelik artık doğalgaz çok pahalı olduğu için bu kış büyük çoğunluk soba yakmaya başladı, trafik yoğunluğu nedeniyle egzoz gazları, işyeri denetimlerinde baca filtreleri doğru dürüst denetlenmediği için fabrika atıkları gibi İstanbul’un havasını kirletiyor. Biliyorsunuz Kuzey ormanları İstanbul’un akciğerleri olarak tanımlanıyordu, ormanlarımızı da proje saçmalığı nedeniyle yok ettiler. Kentsel dönüşüm sırasında ortaya çıkan toz ve asbest, sonra. Kentin havasının kirliliği kent yaşamında ciddi hastalıklara gebe.

Ayrıca trafik. Araçlarla İstanbul’un bir nokrasından diğer noktasına gidip gelmek mümkün değil. Kent trafiğini içinden çıkılmaz bir hale getirdiler.

Seçilirseniz ne yapmayı planlıyorsunuz?

Bakın seçim döneminde diğer parti ve ittifaklarda gördüğümüz ilkesizliğe karşın TKP adaylarının tamamı ile bir sözleşme imzaladı. Bu sözleşmede, adaylığımız süresince emekçi halkın çıkarlarını temsil etmeye, bir yarışa değil, bir mücadeleye girdiğimizi, Türkiye Komünist Partisi’nin programına ve sosyalizmin evrensel değerlerine uyumlu davranmaya, devrimci değerlerimize sahip çıkacağımızı ve seçimlerden sonra da seçildiğimizde halkın çıkarlarını koruyacağımız, rantçılığa izin vermeyeceğimiz, belediyenin mali yapısı dahil olmak üzere tüm karar, uygulama ve projelerini bütün açıklığı ile halkla paylaşacağımıza halkçı bir belediyecilik için tutarlı bir program izleyeceğimize dair imza attık. Ben de attığım imzanın arkasında duracağım.

Sizce bu seçimler Türkiye’deki siyasal atmosferi nasıl etkileyecek. Umudunuz var mı?

Bizim her zaman umudumuz var. Biz işçilerin ve emekçilerin eşit ve özgür yaşayacağı bir ülke kurma mücadelemizden vazgeçmeyiz. Seçimler bizim için yürüttüğümüz bu mücadelenin bir parçasıdır. Ancak şunu belirtmeliyiz, seçimler sorun çözmez. Bugüne kadar yapılan seçimlerden de gördük, Seçim öncesi ve sonrası emekçilerin yaşamında bir şey değişmiyor. Emekçilerin yaşamının değişmesi için örgütlenmesi gerekiyor. Yalnızca örgütlü halk değiştirebilir, kazanabilir. Yoksa seçimlerin de seçimlerden sonra da kazanan patronlar ve onların düzeni oluyor.

Rakipleriniz hakkında bir şey söylemek istiyor musunuz yoksa bu konuda ilkesel bir tutumunuz mu var? Var ise bunu biraz açar mısınız?

Seçimlerde ittifak politikasının da etkisiyle siyaseten ciddi bir sadeleşme sağlandı. Bu AKP ve diğer partileri birbiri ile aynılaştırdı. Bu seçimlerde farklı olan TKP’dir. TKP seçimlere giren soldaki tek partidir. Bunu başkalarının solculuğunu beğenmediğimizden değil, sol bilinenlerin hep birlikte sanki bu seçimde solculuk yapmamak lazım demiş gibi hareket ettiği için söylüyoruz. Solun konuşması, solculuğun ses çıkarması gereken zaman diyen başka bir parti olmadığı için bunu söylüyoruz.

Ayrıca diğer partilerin listelerine ve seçim çalışmalarına, politikalarına bakın, birini diğerinden ayırmak mümkün değil. Sağcısı, solcusu, İslamcısı, liberali, din istismarcıları, gericilerin yobazların doluştuğu listeler hepsinde aynı. Sadece projeleri aynı değil, siyaseten de aynı şeyleri söylüyorlar.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Komünistlere güç verilmesini, TKP’ye oy verilmesini istiyoruz. Kentimizi yaşanmaz hale getirenlerden hesap sormak için, halka rağmen halkın çıkarlarına rağmen kentimizi patronlarla cemaat ve müteahhitlerle birlikte kendi çıkarları yönetenlerden, İstanbul’un  tarihsel, kültürel ve doğal değerlerini talan edenlerden ranta açanlardan, belediyeleri şirket gibi yönetenlerden, belediyeleri borçlandıranlardan hesap sorabilmemiz için TKP’ye oy istiyoruz.

Teşekkür ederim.

 

Haber Videosu

Beğendim 1 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 1

Zehra Güner KARAOĞLU TKP İSTANBUL

Haber Yorumları

Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır.

Yorum Yazın

CAPTCHA security code

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Son Dakika Haberleri

İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

TAZİYELER