24 Mayıs 2015 Pazar
Anasayfa > Gündem > Vatandaş Yüksek Tapu Fiyatları ile Düşük İmar Uygulaması Arasına Sıkıştırılmıştır

Vatandaş Yüksek Tapu Fiyatları ile Düşük İmar Uygulaması Arasına Sıkıştırılmıştır

12.07.2013 15:34:48 12 14 16 18 yazdır
Mahallemizde en önemli sorunu tapu sorunudur. Mahallemizin yarısına yakını henüz tapularını alamadı. Beş yıla yakındır Eyüp Belediyemiz her defasında bir ay-iki ay içinde tapularınız verilecek diye beyanda bulunmasına rağmen tapularını alamıyorlar.
Vatandaş Yüksek Tapu Fiyatları ile Düşük İmar Uygulaması Arasına Sıkıştırılmıştır
Mahallemizde en önemli sorunu tapu sorunudur. Mahallemizin yarısına yakını henüz tapularını alamadı. Beş yıla yakındır Eyüp Belediyemiz her defasında bir ay-iki ay içinde tapularınız verilecek diye beyanda bulunmasına rağmen tapularını alamıyorlar.

İnsanlar endişeliler. Mahallemizde üçyüze yakın hane toplu konut alanına alınmış. Bu uygulama mahalle sakinlerimiz arasında huzursuzluk yaratıyor.Kırk yıldır mahallemizde ikamet eden, devlet tarafından elektriği, suyu bağlanan yolu yapılan ve vergisini veren vatandaş tapu alamıyor.

İkibin yılından sonra yapılan çok katlı binalardan altı yüze yakın daire sahibi tapusunu alamıyor. Bir önceki belediye tarafından izin verilerek yaptırılan bu binalar kaçak yapı statüsüne girdiği için tapu sorunu yaşıyorlar.

Dağıtılan tapuların fiyatları vatandaşın alım gücünü aşıyor. Bu tapuların emlak raiç fiyatları üzerinden değerlendirilmesi doğru olur. Çünkü devlet bir yeri istimlak ettiğinde o yere ödediği fiyat değeri emlak raiç bedeli üzerinden oluyor. Düşünün ki devlet yerinizi istimlak ediyor, değerini emlak raiç bedeli üzerinden ödüyor. Aynı devlet tapu verdiği zaman emlak raiç bedelini dikkate almadan daha yüksek fiyatlar önünüze koyuyor. Bu adaletsiz bir anlayıştır.

Mahallemizde çok sıkıntılı bir imar planı uygulaması var. Mahallemizde ana arter olarak adlandırdığımız Uludağ ve Güngören Caddelerinde 9/50 imar uygulanmaktadır. Mahallemizin bazı bölümlerinde 6/50 oranına kadar imar düşmektedir. Eyüp İlçesinin diğer mahallelerini göz önüne getirdiğimizde mahallemizin imar durumu çok vahimdir. Diğer mahallelerde 15/50-18/50 iken bizde 12/50 imar bile çok nadir gözükmektedir. Bu durum mahallemize yatırım yapılmasını engelliyor. Vatandaş yüksek tapu fiyatları ile düşük imar uygulaması arasına sıkıştırılmıştır.

Üzerinde çok sayıda beş katlı binalar bulunan parsellerin yarısı imar planında yol olarak gözükmektedir. Aynı durumda olan binaların önemli bir kısmı yeşil alan olarak gösterilmiştir. Üzerinde beş katlı bina olan parsel ile üzerinde bir gecekondu olan parsel tevhit edilmiştir. Dolayışı ile gecekondusu olan vatandaş mağdur edilerek hak kaybı yaşamaktadır. Bazı parsellerin yarısı yeşil alan yarısı konut alanı olarak imar planında gözüküyor. Hiç alakası olmayan yerlerde yol gösterilmek sureti ile bazı parsel sahipleri mağdur edilmiştir.

Mahallemizin sahasına uymayan bu imar planı uygulamasının değiştirilmesi yönünde tüm çabalarımız sonuçsuz kalmıştır. Eyüp Belediyesi bizi Büyükşehir Belediyesine yönlendiriyor. Onlarda bizi tekrar Eyüp Belediyesine yönlendiriyor .Her iki belediyede sorunu çözme eğilimi ortaya koymuyor. Bizler mahallemizde uygulan imar palanının değiştirilip mağduriyetimizin giderilmesi istiyoruz. 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri