TEKNOLOJİ Haber Girişi : 01 Şubat 2024 09:48

Deniz Köken Güneş Enerjisi Santrali Açıyor

Deniz Köken Güneş Enerjisi Santrali Açıyor
Eyüpsultan Belediyesi'nde Başkan Deniz Köken Eyüpsultan'da bir ilki gerçekleştiriyor. Hayata geçirilen projelerin enerji ihtiyacını karşılamak için Güneş Enerjisi Santrali açıyor.

Eyüpsultan'da kurulan İstanbul'un en büyük güneş enerjisi santrali, yarın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan'ın katılımıyla açılacak. Ağaçlı Mahallesi'nde kurulan santral ile belediyenin tüm kurumlarının elektrik ihtiyacı karşılanacak.

 

Eyüpsultan Belediyesi'nde Başkan Deniz Köken’in göreve başladıktan sonra 58 ayda bölgeye kazandırdığı 90 eser, 7'den 70'e herkesin ilgisini çekerken bu eserlerin tüm elektriğinin Güneş Enerji Santralinden karşılanacağı kaydedildi.

 

Sanattan spora, tarımdan eğitime kadar farklı alanlarda yer alan eserlerin arasında, tüm Türkiye'nin dikkatini çekecek eserler de bulunuyor. Matematik Evi, Tarım 4.0 Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Eyüpsultan Gençlik Kampı, Galeri Eyüpsultan, Çiftalan Plajı gibi eserlerin yanı sıra; İstanbul'un en büyüklerinden biri olacak olan Güneş Enerjisi Santrali de yer alıyor.

 

BELEDİYENİN ELEKTRİĞİNİN TAMAMI GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİNDEN

Eyüpsultan Belediyesi tarafından Ağaçlı Mahallesi'nde kurulan Güneş Enerjisi Santrali ile belediyenin tüm kurumlarının elektrik ihtiyacı karşılanacak. 4700 KWE gücünde yapılan Güneş Enerjisi Santrali ile yıllık 6.594 MWH yani 2 bin 198 hanenin tüketimine denk üretim sağlanırken, engellenecek CO₂ salımı ise 4.274 ton... Bu da yaklaşık 10 bin 400 ağacın 1 yılda engelleyeceği CO₂ salımına denk geliyor.

 

İstanbul'da kurulan en büyük Güneş Enerjisi Santrali'nden biri olacak olan merkez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin'in katılımıyla 1 Şubat Tarihinde açılacak