KÜLTÜR SANAT Haber Girişi : 07 Mayıs 2024 07:41

HIDIRELLEZ ALİBEYKÖY'DE COŞKU İLE KUTLANDI

HIDIRELLEZ ALİBEYKÖY'DE COŞKU İLE KUTLANDI
Türk kültür coğrafyasında baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdırellez, Eyüpsultan Belediyesi’nin Alibeyköy'de düzenlediği şenlikle coşkuyla kutlandı.

Baharın müjdecisi olarak birçok farklı coğrafyada yüzyıllardır kutlanan Hıdırellez bayramı, bu yıl da tüm Türk coğrafyasında büyük bir coşkuyla karşılandı. Eyüpsultan Belediye Başkanı Dr. Mithat Bülent Özmen’in katılımıyla Osmanlı Park’ta düzenlenen Hıdrellez Şenliğine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

 

 

“TEK DİLEĞİMİZ HEPİNİZİN GÖNÜLLERİNDE, EYÜPSULTAN’DA ÇİÇEKLER AÇSIN

Şölende yaptığı konuşmaya güzel ve aydınlık bir bahar dileyerek başlayan Başkan Özmen, “Komşularımın, dostlarımın arasındayım. Hıdırellezin keyfini, güzelliğini, baharın gelişini hep beraber kutluyoruz. Çok güzel, pırıl pırıl, aydınlık bir bahar olsun. Tek dileğimiz, tek umudumuz hepinizin gönüllerinde, Eyüpsultan’da çiçekler açsın. Barışa dair, umuda dair, huzura dair, Eyüpsultan’ın güzelliğine, iyiliğine dair, kendimize dair, gönlümüzden geçen, iyiliği ve güzelliği çağırdığımız her şey gönlümüzce olsun inşallah. İyi eğlenelim, güzel eğlenelim” diye konuştu.

 

 

MUHTEŞEM BİR GÖRSEL ŞÖLEN

Muhteşem bir görsel şölene sahne olan şenlikte halk oyunları, dans ve müzik gösterileri sergilendi. Türkçe şarkıların yanı sıra Balkanlardan ve dünyanın farklı coğrafyalarından şarkılar söylendi. Çalınan eğlenceli şarkılar eşliğinde gönüllerince dans eden vatandaşlar unutamayacakları bir gün yaşadı. Şenliğe katılan her yaştan vatandaş, Hıdırellezi kutlamak ve tuttukları dileklerin kabul olması için, şenlik alanının yanına yakılan ateşten üçer kez atladı.

 

 

VATANDAŞLARA ÇEŞİTLİ İKRAMLAR

Etkinlikte ayrıca vatandaşlara sucuk ekmek, etli pilav, patlamış mısır, pamuk şeker gibi ikramlarda bulunuldu. Öte yandan şenlik alanına kurulan stantlarda vatandaşlar ellerine Hint kınası ile motifler yaptırdı.

 

 

HIDRELLEZ NEDİR?

Hıdırellez, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlardan biridir. Her yıl Mayıs ayının 5’inde kutlanır. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini almıştır.