GENEL Haber Girişi : 08 Şubat 2021 08:48

ÇOK YOĞUN KAR GELİYOR

Meteoroloji uzmanı Orçun Bostancı'nın sosyal medyadan yaptığı paylaşımlara göre İstanbul’u çok yoğun olarak etkileyecek bir kar yağışı sisteminin yakın zamanda şehre giriş yapacağı belirlendi.

İstanbul’da Ocak ayındaki kar yağışları sonrası hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor.

Meteoroloji uzmanları Orçun Bostancı ve Kerem Ökten ise hava durumuyla ilgili sosyal medyadan dikkat çeken paylaşımlar yaptı.

İstanbul’da 1985 ve 1987 yıllarında yaşanan yoğun kar yağışına benzer bir sistemin bir hafta sonra gelebileceğini belirten Bostancı paylaşımında; “1 hafta önceden sizlere ucundan bahsettiğim 1985 kışına benzer sinoptik desenlerin olabileceğini söylediğim sistem oluşmaya başladı. Yönünü İtalya'ya çevirmezse müthiş günler yaşayacağız, sistem kesinleşince sizlerden bir isteğim olacak ÖNEMLİ.” İfadelerini kullandı.

Kerem Ökten ise yaklaşan sistemi paylaştığı mesajlarında; “Size İstanbul olarak 2 metre kar ile aramızda 500 kilometre var desem inanır mısınız? Gözünüz kulağınız burada olsun. Pazartesi günü çok önemli. Buradan Devlet yetkililerini uyarmak zorundayım. Ülkemiz şiddetli bir tipi tehdidi altındadır. Önlem alınmak zorundadır. Can kaybı kaçınılmazdır. “ ifadelerinde bulundu.