SİYASET Haber Girişi : 04 Haziran 2024 10:18

İBB MECLİS ÜYESİ SERVET GÜZEL’DEN ‘KAYYUM’ TEPKİSİ:KAYYUM DEMOKRATİK SİYASETE DARBEDİR

İBB MECLİS ÜYESİ SERVET GÜZEL’DEN ‘KAYYUM’ TEPKİSİ:KAYYUM DEMOKRATİK SİYASETE DARBEDİR
İBB Meclis üyesi Sevet Güzel Eyüpsultan Beledye Meclis toplantısında yapmış olduğu gündem dışı konuşmasında Hakkari Belediyesine atanan kayyum tepkisini dile getirdi.

Güzel konuşmasında “03.06.2024 tarihinde Hakkâri Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık AKIŞ, hakkında açılmış bir soruşturma gerekçesiyle gözaltına alınmış akabinde İçişleri Bakanlığı aynı gün Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık AKIŞ’ın görevden uzaklaştırıldığını ve Hakkari Valisinin, Hakkari Belediyesine kayyum olarak atandığını açıklamıştır. 

 

Hakkari Belediyesine kayyum atanması en temel yurttaş olma kriteri olan seçme/seçilme hakkını ve ‘demokratik’ yerel yönetimler meselesini ortadan kaldırmaktır. %48,92 oy oranıyla seçilmiş olan Belediye Eşbaşkanı,  İçişleri Bakanlığı’nın hukuksuz gerekçelere dayalı bir emri ile görevden alınmıştır. Hakkari halkının iradesine rağmen kayyum atamak demokratik siyasete darbedir.

 

Halkın iradesini gasp eden, sandık iradesini ve seçimleri tanımayan bir iktidar karşısında tüm demokrasi güçleri tepkisini ortaya koymalıdır. Bu saldırı sadece DEM parti belediyesine yönelik değildir. Bu saldırı aynı zamanda tüm Türkiye halklarının, tüm demokrasi güçlerinin ortak sorunudur. 

 

Susmayın, susmak onaylamaktır. Hakkari halkı 2 ay önce sandıkta iradesini tecelli ettirmiştir. Size düşen sadece ve sadece bu iradeye saygı göstermektir. Bu yüzden Hakkari halkının iradesine yönelik bu darbeden vazgeçilmeli ve Hakkari Belediye eşbaşkanı Mehmet Sıddık AKIŞ derhal görevine iade edilmelidir. “